Mölltaler Gletscher (Austria) - wyjazdy narciarskie

Mölltaler Gletscher, to teren narciarski położony na lodowcu w Karyntii, w górach Austriackich. Cały obszar to aż 210 hektarów przeznaczonych do jazdy na nartach i snowboardzie, znajdujący się w Parku Narodowym Hohe Tauern. Mölltaler Gletscher, to wspaniałe miejsce dedykowane dobrze jeżdżącym narciarzom oraz sportowcom, którzy wyczynowo uprawiają narciarstwo zjazdowe. Położenie Mölltaler Gletscher na wysokości od 1200 do 3122 m n.p.m., sprawia, że zapaleni narciarze mają gwarancję białego puchu przez ponad 300 dni w roku. Najwyższy punkt widokowy znajduję się na szczycie Schareck, z którego można wykonać kilka trudnych zjazdów. Nie brakuje również tras dla osób jeżdżących na poziomie średnim lub zaawansowanym. Innowacją w ośrodku Mölltaler Gletscher jest kolejka podziemna, nazywana Gletscherexpress, o prawie 5 kilometrowej długości, która pokonuje całość trasy na trzytysięcznik w tunelu pod ziemią. Mölltaler Gletscher, jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków, lodowców w Austrii. Zazwyczaj nocleg oraz wyżywienie, można znaleźć w bardzo blisko położonych miejscowościach takich jak: Flattach, Mallnitz czy też Obervellach. Narty na lodowcu, to najlepsza alternatywa dla klubów sportowych przyjeżdzających na zgrupowania przygotowawcze oraz dobry pomysł na aktywny wypoczynek dla osób, które chcą poczuć wiatr we włosach, podczas szybkiego szusowania z samego szczytu, położonego na 3000 m n.p.m.

Ośrodek narciarski Mölltaler Gletscher

Mölltaler Gletscher – jedyny ośrodek lodowcowy w Karyntii który jest otwarty przez cały rok i znajduje się w objęciach Parku Narodowego Wysokie Taury, zaledwie kilka kilometrów od miejscowości Flattach. Jeden z ośmiu austriackich lodowców gwarantuje najwyższej jakości warunki śniegowe przez ponad 330 dni w roku, co oznacza idealne warunki narciarskie dla szerokiego grona turystów, ale także dla klubów narciarskich i drużyn. Każdy, kto kiedykolwiek stał na szczycie góry Schareck i cieszył się widokami na sąsiednią dolinę Gastein, na pewno wróci do Mölltaler Gletscher.
W ośrodku narciarskim znajduje się łącznie 9 kolejek linowych i wyciągów, 24 km tras zjazdowych o łącznej powierzchni ponad 210 ha, z czego ponad 90% pokrytych jest sztucznym naśnieżaniem.
Aby dotrzeć do ośrodka narciarskiego, pojedziesz typową kolejką linową. Zaraz po wyjściu można podziwiać wspaniałe, szerokie stoki dochodzące do 3000 m npm.

Wyciągi narciarskie i trasy w Mölltaler Gletscher

Długość trasy narciarskiej: 17,4km

Łatwe: 5,2kmŚredni: 7,2kmTrudny: 5kmFreeride/Trasy: 6,7km

Wyciągi:

Wszystkich tras narciarskich w Mölltaler Gletscher jest 17, a ich łączna długość wynosi 24 kilometry. Łatwych tras jest 7 kilometrów, czerwonych - przeznaczonych dla średniozaawansowanych narciarzy jest 10 kilometrów i czarnych – najtrudniejszych, zaczynających się na wierzchołku lodowca, jest tyle samo co niebieskich (7 km). Ośrodek ze względu na wysokie położenie, jest kurortem przyjmującym gości przez cały rok. Większość osób przyjeżdzających w tę część Austrii, to pasjonaci narciarstwa lub wyczynowi narciarze, którzy chcą jeszcze bardziej podszkolić swoje umiejętności jeździeckie. Stoki są idealnie przygotowane, trasy codziennie wyrównywane, a wyciągi nowoczesne. Wszystkich wyciągów jest 9, z czego 2 to kolejki linowe, 5 to wyciągi krzesełkowe i 2 to wyciągi orczykowe. Pod szczyt Schareck, czyli na wysokość 3122 m n.p.m. można dostać się 6-osobowym wyciągiem krzesełkowym „Mölltaler Gletscher Jet”, natomiast do środkowej części kurortu na wysokość 2200 m n.p.m., można dostać się podziemną kolejką Glescherexpress. Oprócz kilkudziesięciu kilometrów tras, w Mölltaler Gletscher, znajdują się trasy do freeride’u, 2 kilometry tras do narciarstwa biegowego oraz snowpark.

Pogoda i warunki narciarskie Mölltaler Gletscher

W Mölltaler Gletscher panuje idealna pogoda do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Lodowiec jest otwarty dla narciarzy ponad 300 dni w roku, właśnie z powodu dobrych warunków śniegowych i mroźnej pogody, która jest najbardziej odpowiednia dla miłośników sportów zimowych. Temperatury w większości dni w sezonie zimowym są ujemne, a opady śniegu regularne. W górnych partiach gór, temperatury wynoszą od -14 do -2 stopni, natomiast w partiach dolnych, temperatury osiągają czasami nawet do +15 stopni Celsjusza. W szczycie sezonu w Mölltaler Gletscher opady śniegu sięgają nawet do 300 centymetrów, a to oznacza wspaniałe warunki do uprawiania różnych sportów zimowych, w tym narciarstwa zjazdowego.

Mölltaler Gletscher – SKIPASS

Skipass w Mölltaler Gletscher obejmuje 24 kilometry tras, na 17 stokach narciarskich, o różnym stopniu trudności. Sezon wysoki, czyli droższe ceny skipassów obowiązują od końca grudnia do połowy marca, natomiast sezon niski, to pozostałe miesiące w roku. Tak jak w większości regionów narciarskich w Austrii, tak i w Mölltaler Gletscher obowiązują zniżki dla dzieci, młodzieży i seniorów. Dorośli w sezonie wysokim za 6-dniowy karnet zapłacą około 260 Euro, młodzież pozjeżdża z lodowca Mölltaler Gletscher za około 200 Euro, natomiast dziecięcy karnet narciarski to koszt około 130 Euro. Seniorzy po 60 roku życia, płacą około 20 Euro mniej od osoby dorosłej. W sezonie niskim czyli, od połowy listopada do połowy grudnia oraz w kwietniu, ceny skipassów są o około 20 Euro niższe niż w sezonie wysokim.

Kamerki - Mölltaler Gletscher

Aby urlop zimowy na lodowcu Mölltaler Gletscher był udany pod względem warunków narciarskich i pogody, najlepiej jest przed wyjazdem wejść na stronę internetową, na których dostępne są kamery. Na kamerach, na żywo można zobaczyć, co dzieje się w danej części Mölltaler Gletscher. Główne parametry jakie zauważymy na kamerach internetowych, to: opady śniegu, opady deszczu, widoczność terenu, temperaturę, wilgotność powietrza i inne. Większość kamer położona jest przy stacjach narciarskich oraz na samych stokach. Oprócz pogody i warunków panujących w danym miejscu, na kamerach widać piękne panoramiczne widoki szczytów austriackich. Co ważne, gdy zwrócimy uwagę na kamerę umiejscowioną w okolicach szczytu Schareck, to mamy pewność, że wybór zjazdów z tamtej okolicy jest bezpieczny. Na lodowcu, szczególnie na czarnych trasach, łatwo narazić się na kontuzje, spowodowane mgłą lub kiepską pogodą. Dlatego warto sprawdzić teren na kamerach, jeszcze przed początkiem dnia zjazdowego.

Transport do Mölltaler Gletscher - Samolot / Autokar

Aby dojechać do Mölltaler Gletscher, należy najpierw zastanowić się jakie środki finansowe chcemy na to przeznaczyć. Koszty transportu są bardzo różne, a odległość taka sama. Odległość z największego Polskiego miasta, czyli z Warszawy do Mölltaler Gletscher, to około 1100 kilometrów. Dojazd autokarem, to najtańsza opcja, a czas trwania podróży to około 16 godzin, z przerwami co 4 godziny. Wybór dojazdu własnego samochodem to droższa forma dostania się na lodowiec niż autokar, ale szybsza, bo trwająca około 12 godzin. Najdroższym środkiem transportu jest wybór samolotu. Plusem jest komfort i czas podróży, bo trwa tylko 3 godziny. Najbliżej położonym lotniskiem od Mölltaler Gletscher jest Port Lotniczy w Inssbrucku. Przy wyborze opcji samolotowej, należy pamiętać o transferze do samego kurortu Mölltaler Gletscher, który jest w odległości 250 kilometrów od lotniska w Innsbrucku.

Opinie o Mölltaler Gletscher

Blog & Porady
Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?
2021-07-10
Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to […]
WIĘCEJ
Narty czy snowboard – Co wybrać?
2021-06-30
To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, […]
WIĘCEJ
Jak dobrać kijki do nart
2021-06-19
Na rynku istnieje wiele modeli oraz wielu producentów którzy w […]
WIĘCEJ

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729

Telefon

WYJAZDY FIRMOWE 533 747 894

Szkoła narciarska

SZKOŁA NARCIARSKA 531 901 771