SERRE CHEVALIER (FRANCJA) - WYJAZDY NARCIARSKIE

Dolina Serre Chevalier jest znakomitym wyborem na niebanaln wyjazd na narty. To miejsce łączy w sobie aż dziesięć mniejszych wiosek, dzięki temu każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Na początku wybór może okazać się trochę duży i przytłaczający. Jest na to sposób! Biuro Winter Event specjalizujące się w wyjazdach zimowych, już od wielu lat organizuje wyjazdy na narty do Włoch, Francji i Austrii. Korzystając z pomocy konsultantów wybór miejsca docelowego staje się bardzo prosty. Znajomość terenów górskich oraz całego kompleksu turystycznego pomaga klientom podczas podejmowania decyzji. Biuro stanie na wysokości zadania aby zapewnić najlepszej jakości usługę. Oferta wyjazdów na narty jest szeroka więc znakomicie odnajdą się tu rodziny, studenci czy współpracownicy na wyjazdach firmowych.

Opis regionu Serre Chevalier

Wyjazdy do Serre Chevalier od lat cieszą się bardzo dużą popularnością. I nic dziwnego – teren ten uważany jest za jeden z największych domen narciarskich położonych w Europie. Na przybyłych czeka tutaj aż 250 kilometrów tras zjazdowych, które położone są od 1200 m.n.p.m. aż do 2800 m.n.p.m. Daje to łącznie 3901 hektarów w tym 410 oznakowanych oraz wyznaczonych nartostrad. Serre Chevalier znajduje się w Alpach i jest to jedyny francuski departament, który swoim zasięgiem obejmuje wyłącznie masywy górskie oraz łańcuchu, nie posiadając jednocześnie żadnych obszarów nizinnych. Jest to także najwyżej położony departament we Francji. To właśnie w Serre Chevalier znaleźć można jeden z najwyższych szczytów położonych w tym rejonie i jest nim Pic de I’Yret, którego wysokość wynosi 2830 m.n.p.m.

W Serre Chevalier znaleźć można kilka miejscowości, które zostały połączone ze sobą obszarem narciarskim: Briançon, Puy Saint André, Puy Saint Pierre, Le Monêtier les Bains, Chantemerle (St Chaffrey) oraz Villeneuve (La Salle les Alpes). Dzięki lokalnemu dziedzictwu miasteczka te zjednoczyły się pod nazwą Serre Chevalier z charakterystycznym symbolem orła. Warto również wiedzieć, że pierwsza kolej liniowa w tej właśnie miejscowości została oficjalnie otwarta już w 1941 roku. W tamtych czasach była to najdłuższa kolej liniowa znajdująca się na terenie Europy.

Niepowtarzalny charakter całej okolicy Serre Chevalier oraz alpejskich miasteczek położonych wzdłuż rzeki La Guisane tworzą klimatyczną, górską atmosferę nieporównywalną z niczym innym. Wiele różnych atrakcji, możliwość próbowania lokalnych specjałów, 250 kilometrów tras narciarskich, jak również jedne z najpopularniejszych w alpach term, to tylko część z wielu powodów, dla jakich warto tu przyjechać.

Wyciągi narciarskie i trasy w Serre Chevalier

Serre Chevalier oferuje szeroki wybór tras oraz wyciągów narciarskich. Jedną z nich jest Briançon położone na wysokości 1326 m.n.p.m. Jest to najwyżej położone miasteczko na terenie Unii Europejskiej, w którym to panuje duże nasłonecznienie oraz wyjątkowy mikroklimat. Briançon wyróżnia się przede wszystkim bogatą kulturą oraz historią. Znaleźć tu można wiele dawnych mostów, zabytkowych budowli oraz fortyfikacji. W porze zimowej miasteczko to znane jest jako Serre Chevalier 1200.

Długość trasy narciarskiej: 250km

Łatwe: 138kmŚredni: 80kmTrudny: 32km

Ilość stoków narciarskich: 82

Niebieski: 39Czerwony: 29 Czarny: 14

Wyciągi narciarskie:59
Wyciągi krzesełkowe:20
Wyciągi orczykowe:32
Gondole:7
Armatki śnieżne:TAK
Snowparki:4
Trasy narciarstwa biegowego:45km
Tory saneczkowe:1

Warto również wspomnieć o Villenueve la Salle, czyli miasteczku znajdującym się na wysokości 1300 m.n.p.m. Zimą jest to popularna stacja regionu Serre Chevalier. Znaleźć tu można zarówno stoki łatwe, jak i trudne. Teren ten idealnie nadaje się do jazdy także poza wyznaczonymi trasami. Stacją godną uwagi jest także Chantemerle, która jest polecana szczególnie narciarzom średniozaawansowanym. Inną miejscowością, którą warto odwiedzić jest Le Monetier les Bains. Znana jest ona przede wszystkim z doskonałej kuchni oraz bardzo dobrych warunków poza trasami. Z Le Monêtier do Villenueve wiedzie czerwona trasa dla osób zaawansowanych. Natomiast osoby początkujące mają możliwość skorzystania ze skibusa.

Pogoda i warunki narciarskie Serre Chevalier

Alpejski klimat jest bardzo zróżnicowany ponieważ leżą one w dwóch strefach klimatycznych: umiarkowanej i podzwrotnikowej. Można się tutaj spodziewać sporego zróżnicowania warunków pomiędzy północnymi a południowymi stokami. Wschodni i północny skłon są objęte wpływami klimatu umiarkowanego, a warunki pogodowe są tam bardziej surowe niż w części zachodniej i południowej, ponieważ tam występuje pogoda charakterystyczna dla klimatu podzwrotnikowego. Warto pamiętać, że pogoda na szczycie gór różni się od warunków panujących w dolinie. Wjeżdżając wyciągami na duże wysokości pamiętaj aby się ciepło ubrać gdyż ze wzrostem o każde 100 metrów temperatura spada o 0,6 stopnia Celsjusza. W okresie letnim ten spadek temperatury jest bardziej odczuwalny niż w sezonie zimowym.

Atrakcje dla narciarzy i snowboardzistów w Serre Chevalier

Każdy narciarz oraz snowboardzista przybyły do Serre Chevalier znajdzie tu coś dla siebie. Osoby zaawansowane będą mogły spróbować swoich sił na trudnych trasach położonych na dużych wysokościach Dla osób średniozaawansowanych czekać będą malownicze trasy położone pośród modrzewiowych lasów. Również i miłośnicy fun’u, jak i rodziny z dziećmi nie będą się tu nudzić, ponieważ w Serre Chevalier znaleźć można specjalnie wydzielone strefy o łagodniejszych zboczach. Co równie istotne, miejscowość ta znajduje się między La Grave, czyli jednym z najbardziej popularnych obszarów freeride’owych na świecie.

Region ten charakteryzuje się doskonałymi warunkami pogodowymi. Słońce świeci tu mniej więcej 300 dni w roku, a charakterystyczny mikroklimat powoduje, że śniegu jest pod dostatkiem. Niewątpliwym atutem Serre Chevalier jest aż 130 hektarów terenów narciarskich oraz około 250 kilometrów tras, z których to część porośnięta jest drzewami. Serre Chevalier słynie również z obszaru, na którym znaleźć można AVRA park. Kurort ten aż po czasy współczesne zachował swój tradycyjny, alpejski klimat oraz zabudowę. Warto również podkreślić, że Serre Chevalier ma niezwykle rozbudowany system armatek śnieżnych, które dają możliwość utrzymania optymalnych warunków narciarskich w trakcie trwania całego sezonu. Mniej więcej 154 hektary są nimi zaśnieżane, co stanowi ⅓ całego obszaru narciarskiego, jakim jest Serre Chevalier.

Trasy o różnych poziomach trudności

W Serre Chevalier odnajdą się narciarze zaawansowani, jak również początkujący. Specjalnie wyznaczone tereny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem znajdują się na stokach o niedużym nachyleniu. Najlepsze zielone trasy położone są w Villeneueve. W Serre Chevalier dominują trasy dedykowane osobom średniozaawansowanym. Wszystkie z nich są doskonale przygotowane oraz ratrakowane. Osoby lubiące przygody i wyzwania powinny zainteresować się trasą Cucumelle w Villenueve.

Narciarze profesjonalni koniecznie powinni spróbować swoich sił na trasie Luca Alphanda. Godna uwagi jest również trasa Casse du Boeuf, która wiedzie do Villenueve. Każda z nich utrzymana jest w doskonałym stanie.

Serre Chevalier Skipass

Skipass to karnet, który umożliwia narciarzom korzystanie z wyciągów, zazwyczaj jest on ograniczony do dennego regionu lub kilku. Na każdego uczestnika nartostrady przypada jeden skipass, a wymiana pomiędzy narciarzami jest zabroniona. Osobie, która nie posiada swojego karnetu grozi mandat. Serre Chevalier jest rozległe jednak osoby, które postanowiły nie korzystać z własnego środku transportu nie muszą się martwić o przedostanie się w inne zakątki doliny. Posiadając ważny skipass masz prawo do korzystania z komunikacji pomiędzy miasteczkami w celu dostania się na interesujące Cię wyciągi. Autobusy, które zajmują się worzeniem narciarzy to Ski-bussy, a skipass upoważnia do korzystania z nich za darmo. Linie komunikacyjne pomiędzy miasteczkami są bardzo dobrze rozwinięte. Przystanki znajdują się zazwyczaj w centrum, koło dużych hoteli i oczywiście przy wejściach na stoki. Ski-busy zazwyczaj kursują w godzinach działania wyciągów, zazwyczaj w godzinach 8-16:30.

Dostępne hotele i apartamenty w Serre Chevalier

Serre Chevalier to długa dolina skierowana na południe między Col du Lautaret i Briancon. W jej obrębie można wyróżnić kilka wiosek i małych miejscowości rozsianych w różnych zakątkach. Występuje tutaj spora różnorodność, znaleźć można nowoczesne budynki hotelowe oraz bardzo tradycyjne ośrodki agroturystyki. Każdy przyjezdny znajdzie zakwaterowanie dostosowane do swoich oczekiwać i budżetu. Apartamenty znajdujące się w niedalekiej odległości od stoków narciarskich charakteryzują się zazwyczaj spokojnym i cichym otoczeniem. Wybierając się na wyjazd z grupą znajomych warto wybrać hotel u dołu doliny, ponieważ tam znajduje się większość barów, restauracji, dyskotek, a nocne życie obfituje w atrakcje.

Kamerki - Serre Chevalier

Serre Chevalier jest bardzo dużym kompleksem sportowo-narciarskim w samym sercu Alp. Obejmuje 10 wiosek, dzięki temu jest uznawany za jeden z największych ośrodków w Europie. Dodatkowo każda miejscowość jest bardzo dobrze przygotowana na coroczny napływ turystów w sezonie letnim i zimowym. Wybranie zakwaterowania i tras z najlepszymi warunkami może być ciężkie z powodu dużego bogactwa regionu. W wyborze pomogą kamerki internetowe. W darmowy i szybki sposób można połączyć się z transmisją obrazu z wybranego miejsca. Kamerki internetowe umieszczone są w taki sposób, że ukazują trasy narciarskie oraz centrum miasteczka lub rzut z góry. W ten sposób możesz ocenić warunki śniegowe, pogodę oraz liczbę turystów. Sprawdzenie obrazu z kamerek w internecie przed wyjazdem może pomóc w podjęciu decyzji odnośnie miejsca zakwaterowania.

FAQ - Często zadawane pytania

Mapa regionu Serre Chevalier

Na mapie doliny znajdziesz 100 oznakowanych tras narciarskich. Większość z nich znajduje się na terenie Parku Narodowego Ecrins. Widoki zapierają dech w piersiach, słoneczna pogoda wprawia w znakomity nastrój, a szerokie stoki zachęcają do spędzenia aktywnego czasu. Wpływ klimatu śródziemnomorskiego sprawia, że dolina jest idealnym miejscem do wypoczynku w sezonie letnim jak i podczas zimy. Zawsze można liczyć tutaj na ogrzewające promienie słońca oraz czyste i świeże powietrze. Studiując mapy turystyczne ujrzeć można ogrom tras przeznaczonych do narciarstwa zjazdowego, narciarstwa biegowego oraz do trekkingu. Warto zaopatrzyć się w osobne mapki na lato, ponieważ podczas zimy większość szlaków turystycznych jest zasypana śniegiem i nie jest uwzględniona w wersji zimowej map turystycznych.

Ceny skipass w Serre Chevalier

Cena skipass’a zależy od ilości wybranych ośrodków narciarskich oraz od wieku. Cena dla dzieci jest liczona w przypadku osób w wieku 6 do 11 lat. Natomiast ceny regularne tyczą się osób między 12 rokiem życia a 64. Na specjalną zniżkę mogą liczyć także seniorzy czyli osoby między 65 a 74 rokiem życia. W tym ośrodku dzieci do lat pięciu oraz seniorzy po 75-tym roku życia skipassy otrzymują za darmo po ukazaniu dokumentu udowadniającego wiek. Skipass tradycyjny jednodniowy obejmujący wszystkie trasy doliny kosztuje 53 euro. Karnet, na ten sam teren na sześć dni wynosi 272 euro. Istnieje wiele różnych opcji karnetu, wszystkie są możliwe do zakupu przez internet na oficjalnej stronie biura skipass’owego. Każdego roku a nawet podczas trwania sezonu ceny mogą ulegać delikatnym zmianom, dlatego warto przed zakupem zapoznać się z cennikiem.

Jak dojechać do Serre Chevalier

Wybierając się do Serre Chevalier własnym środkiem transportu trzeba być przygotowanym na długą podróż liczącą nawet dziewiętnaście godzin. Droga prowadzi przez wiele krajów więc warto zapoznać się z zasadami drogowymi i obostrzeniami panującymi, w każdym z nich. Jest wiele dróg którymi możesz dotrzeć na miejsce jednak za cel najlepiej jest obrać Mediolan. Stamtąd szybko dostaniesz się do Bardonecchii trasą A4. Następnie korzystając z tunelu Frejus wyjedziesz we Francji w miejscowości Modane. Z tamtą Serre Chevalier jest już oddalone tylko o 70 kilometrów. Aby wjechać do tunelu trzeba posiadać ważny bilet, można go zakupić na miejscu lub przez internet. Znajdują się tam również wytyczne odnośnie parametrów pojazdów, które mogą wjechać do tunelu.

Opinie o Serre Chevalier

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Average rating:  
 0 reviews
Blog & Porady
Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?
2021-07-10
Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to […]
WIĘCEJ
Narty czy snowboard – Co wybrać?
2021-06-30
To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, […]
WIĘCEJ
Jak dobrać kijki do nart
2021-06-19
Na rynku istnieje wiele modeli oraz wielu producentów którzy w […]
WIĘCEJ

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729

Telefon

WYJAZDY FIRMOWE 533 747 894

Szkoła narciarska

SZKOŁA NARCIARSKA 531 901 771