Przygotowanie fizyczne do sezonu zimowego

5/5 - (2 votes)
Winterevent
2021-03-27

Przygotowanie fizyczne do sezonu zimowego

Jazda na nartach jest jednym z powodów, dla których wielu z nas nie może się doczekać zimowych temperatur. To nie tylko ogromna frajda, ale także świetna aktywność angażująca całe ciało. Ponieważ większość z nas może jeździć na nartach tylko przez kilka miesięcy w roku, przy pierwszym wyjściu na stok bez odpowiedniego przygotowania fizycznego może okazać się to trudne dla organizmu. Jazda na nartach angażuje tak wiele grup mięśniowych, że bardzo łatwo jest poprzez zmęczenie narazić organizm na kontuzje. Dlatego warto stosować odpowiednie przygotowanie fizyczne do sezonu zimowego. Aktywna postawa przed sezonem narciarskim jest kluczem do utrzymania formy. Pozwoli przede wszystko aby wycieczki narciarskie były przyjemne, bezpieczne i wolne od kontuzji.

Aby osiągnąć szczytową kondycję przed pierwszymi opadami śniegu swoje przygotowania najlepiej rozpocząć późnym latem lub wczesną jesienią. Należy jednak pamiętać, że to co sprawia, że ​​jazda na nartach jest tak przyjemna, to fakt, że można to robić tylko w określonych porach roku. To czyni ten sport bardzo niebezpiecznym.

Nie możesz uprawiać narciarstwa zanim zacznie padać śnieg. Dlatego twoje ciało nie zawsze jest gotowe na tego rodzaju forsowne czynności. Co więcej, wielu z nas jeździ na nartach maksymalnie tylko kilka razy w roku, a więc nie mamy odpowiednich warunków, aby utrzymać nasz organizm w odpowiedniej kondycji która jest charakterystyczna dla tego sportu. Aby uniknąć kontuzji, nadmiernego bólu i ewentualnego „nieszczęścia” poświęć trochę czasu na przygotowanie ciała przed podróżą. Jeśli nie masz jeszcze regularnego programu ćwiczeń, nie jest za późno, aby go rozpocząć.

Ponadto świadomość, że robisz to, aby cieszyć się wakacjami na nartach, pomoże Ci zachować motywację. Poniżej znajdują się instrukcje krok po kroku, jak przygotować się do jazdy na nartach:

Zbuduj swoją wytrzymałość

Większość z nas planuje jeździć na nartach przez cały dzień, nawet jeśli minęły miesiące lub lata, odkąd ostatnio jeździliśmy na nartach. Często, gdy nadejdzie popołudnie, ciało jest zmęczone i to właśnie w tym momencie jest najlepszy czas na kontuzje i wypadki. Dlatego tak ważne jest przygotowanie ciała na tyle, na ile może to pomóc w dłuższej jeździe na nartach. Dokładnie należy zbudować wytrzymałość. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać zakupiony karnet na wyciągi, potrzebujemy dużej wytrzymałości cardio.

Aby przygotować serce i ciało do długotrwałej jazdy na nartach, program cardio powinien obejmować: bieganie, wspinaczkę po schodach, orbitrek lub inną aktywność, która podnosi tętno i działa na całe ciało.
Treningi cardio powinny mieć różną intensywność i trwać od 20 do 45 minut.
Jeden długi, trening o spokojnej intensywności w tygodniu. Ten trening powinien trwać 60 lub więcej minut, aby przygotować nogi i płuca na długie dni spędzone na nartach.

Zbuduj swoją siłę


To, co sprawia, że ​​jazda na nartach jest tak intensywnym ćwiczeniem, to fakt, że wykorzystuje wszystkie grupy mięśniowe. Jednak niektóre mięśnie są używane częściej niż inne. To są te, na których należy się skoncentrować, jeśli chodzi o treningi siłowe.

Mięsień czworogłowy
Prawdopodobnie najczęściej używanymi mięśniami w jeździe na nartach są mm czworogłowe ud. Te mięśnie utrzymują Cię w pozycji podczas jazdy na nartach, a także zapewniają ochronę kolan. Świetne ćwiczenia na tą partię obejmują przysiady oraz wykroki.

Mięśnie dwugłowe i pośladki
Podczas zjazdów na nartach zazwyczaj trzymamy ciało w zgiętej pozycji – co oznacza, że ​​wychylamy się do przodu z bioder. Wymaga to dużej siły ze strony mm dwugłowych ud i pośladków, ponieważ pomagają one ustabilizować ciało. Pracuj nad „dwójkami” i pośladkami z martwym ciągiem, martwym ciągiem na jednej nodze, rozciąganiem, i rolowaniem tych partii.

Mięśnie przywodziciele oraz odwodziciele
Przywodziciele ud pracują jak szalone, aby utrzymać narty razem. Odwodziciele ud zapewniają stabilność ciała i pomagają sterować w skrętach. Ćwiczymy te mięśnie, wykonując wypady na boki, wypady na boki z poślizgiem, unoszenie nóg, ściskanie w wewnętrznej części uda, przysiady z krokiem na bok.

Łydki
Ponieważ podczas jazdy na nartach kolana są ugięte, łydki pomagają zachować wyprostowaną pozycję, aby się nie przewrócić (pomagają też buty narciarskie). Możesz ćwiczyć ten mięsień, wykonując unoszenie łydek w pozycji stojącej lub maszynowe unoszenie łydek.

Brzuch i plecy
Ponieważ pozycja narciarska wymaga ugięcia, pochylenia nasze plecy zmuszone są do ciężkiej pracy, aby utrzymać ciało w prawidłowej pozycji zjazdowej. Mięśnie brzucha pomagają w tym przedsięwzięciu, jednocześnie chroniąc nasz kręgosłup. Najszersze mięśnie grzbietu angażują się podczas jazdy na nartach na płaskiej powierzchni lub pod górę, wykorzystując kijki jako dźwignię.

Ramiona
Wraz z plecami ramiona pomagają odpychać się kijami, jednocześnie stabilizując stawy barkowe. NIe można zapominać o ćwiczeniach na bicepsy oraz triceps wraz z resztą ciała.


5/5 - (2 votes)

Sprawdż również

Informacje paszport COVID – Green Pass
2021-11-26
Od 16.12.2021r. dla osób wjeżdżających do Włoch weszły nowe przepisy. […]
WIĘCEJ
Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?
2021-07-10
Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to […]
WIĘCEJ
Narty czy snowboard – Co wybrać?
2021-06-30
To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, […]
WIĘCEJ

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729

Telefon

WYJAZDY FIRMOWE 533 747 894

Szkoła narciarska

SZKOŁA NARCIARSKA 523 070 087